1. Palkovich Viktor Emléknap
Az empléknapot Priskin Zoltán az egyházi gimnázium igazgatója a Palkovich Viktor Tásrsulat elnöke nyitotta meg. A megnyitót követően Angyal Béla mérnök tartott előadást Palkovich Viktor életútjáról.
Az előadást ünnepi szentmise követte, melynek főcelebránsa Dr. Sztyahula László kéméndi plébános, egyháztörténész volt. Homíliájában Palkovich Viktor és a kor iskolaügyi törvényeinek viszonyát jellemezte. A szentmisében közreműködött Elek László helyi plébános-iskolaesperes és több környékbeli paptestvére is.
A szentmise után került sor Palkovich Viktor emléktáblájának leleplezésére. Kürti Endre a Társulat elnökségi tagja ismertette a tábla elkészítésének történetét, majd a város polgármestere Horváth Árpád mondott ünnepi köszöntőt. A nap műsorvezetője Fekete Szilvia a helyi gimnázium diákja volt.
Az emléknap a VMK-ban tartott fogadással zárult. A fogadáson külön köszöntötték Darázs Rozália akadémiai szobrászt, az emléktábla tervezőjét és a tábla domborművének alkotóját.
Angyal Béla: Palkovich Viktor életútja
Palkovich Viktor Gúta történetének jelentős személyisége volt. Negyven évig volt a község plébánosa, papi és közéleti működése nagymértékben befolyásolta a település életét, fejlődését a 19. és 20. század fordulóján. Mai előadásomban megkísérlem fölvázolni gazdag életútjának fontosabb állomásait, tevékenységének eredményeit.
Palkovich Viktor Esztergomban született 1850. október 17-én. Középiskolai és teológiai tanulmányait szülővárosában végezte. 1873. augusztus 24-én szentelték pappá. Ezután segédlelkészként működött Egegen, Vadkerten, Patakon, Balassagyarmaton és Ipolyságon. 1881-től 1886-ig Esztergom egyik városrészének, Szentgyörgymezőnek lett a plébánosa. Már tanulmányai és segédlelkészi működése alatt számos teológia értekezést írt, beszédei, cikkei, könyvismertetései jelentek meg.
Szentgyörgymezőről 1886-ban helyezték át Gútára, ahol az év november elején foglalta el hivatalát. Gúta ekkor mintegy 7000 ezer lelket számláló mezőváros volt. Lakossága, mivel a határának nagy részét alacsonyan fekvő rétek és legelők alkották, elsősorban állattartásból és gyümölcstermesztésből élt. A legfontosabb kiviteli cikke a széna volt, amelyet nagyrészt hajókon szállítottak Budapestre. Ennek legfőbb fölvásárlója a katonaság volt. Határát gyakran veszélyeztette a Kis-Duna és a Vág áradása. A folyókon a közlekedést kompokkal biztosították. A jégzajlások és az áradások a határ egyes részeit napokra, hetekre elvágták egymástól. Sem a megyeszékhely, Komárom, sem a környező falvak felé nem voltak kiépített, időjárástól függetlenül használható útjai.
Az új plébános rögtön bekapcsolódott a település közéletébe. Negyven évig volt a gútai képviselőtestület tagja, az iskolaszék elnöke. Első ismert jótékonykodása is az iskolához kötődött. 1888-ban 200 forintot ajánlott föl a helyi római katolikus iskola bővítésére, hogy el tudják helyezni az egyre növekvő gyereksereget. A helyi iskolák fejlesztését egész tevékenysége alatt nagy figyelemmel kísérte, anyagilag támogatta. 1893-ban részletes tantervet dolgozott ki a katolikus népiskolák számára, amely nyomtatásban is megjelent.
Palkovichot 1890-ben kerületi esperessé nevezték ki, tisztségét három évtizeden át látta el. Az egész környék papságának vezető személyisége lett, neves szónokként tartották számon. Bekapcsolódott a vármegye irányításába is. Három évtizeden keresztül volt tagja a megyei törvényhatósági bizottságnak és több mint két évtizeden át tagja volt a megyei közigazgatási bizottságnak. Politikai téren is aktív volt, a néppárt egyik alapítója és megyei vezetője. Egy alkalommal országgyűlési képviselőnek is jelölte a párt, azonban nem sikerült mandátumot szereznie.
A gútai templom felújítására is nagy gondot fordított az 1900 évek elején. Gondoskodott a falak megerősítéséről, új padokkal való felszereléséről, valamint kegytárgyakkal történő ellátásáról.
Magyarország a kiegyezés után a 19. század utolsó évtizedeiben gyors gazdasági fejlődésnek indult. Ez a fejlődés a századforduló táján elérte Gútát is. Utak épültek, ármentesítési munkálatok kezdődtek. A mocsaras rétek, nádasok visszaszorultak, egyre több területet szántottak föl, a mezőgazdaság egyre belterjesebbé vált.
Az ebben az időszakban zajló fejlesztések, építkezések, vállalatalapítások legfőbb szervezője Palkovich Viktor volt. 1904-ben kezdte meg működését a helyi gőzmalom. Ő volt a gőzmalom részvénytársaság elnöke. A következő évben épült ki a telefonösszeköttetés Gúta és Komárom között. Az első telefonbeszélgetést Gútáról az esperes folytatta a vármegye főispánjával. Döntő szerepe volt a helyi hitelszövetkezet, a Hangya fogyasztási szövetkezet és a tejszövetkezetek létrehozásában is. Az ő javaslatára épült meg 1908-ban az ártézi kút a templom előtt, amelynek vizét az egész község használta.
A legjelentősebb építkezésekre az 1910-es években került sor, ekkor épült meg a Gútát Komárommal összekötő vasútvonal és a két híd a Kis-Dunán illetve a Vágon. Ezek az építkezések nagy kiadást róttak a községre, de kapott megyei támogatást is. Az építkezések fő szervezője most is Palkovich Viktor volt. Ő vezette minden esetben a gútaiak küldöttségét, amely eljárt az építkezések ügyében a vármegyénél.
A vasút megnyitására már az első világháború kitörése után 1914 novemberében került sor. A felső, Kis-Duna híd, megnyitására 1915 szeptemberében került sor, az alsó, Vág-Duna, hidat néhány héttel később adták át. Ezek az építkezések nem csupán Gúta, hanem az egész környék számára nagy jelentőséggel bírtak, elsősorban Negyed, Kamocsa, Szímő községek lakosságának jobb közlekedését is szolgálták.
Palkovich Viktor egyik kezdeményezője volt komáromi gimnázium melletti diákmenza létrehozásának, és a világháború előtt erre a célra, neve elhallgatását kérve, 100 ezer koronát adományozott. Az adományozó kiléte csak a világháború után, évekkel később vált ismerté.
Az első világháború megakasztotta a lendületes fejlődést, sok szenvedést és kárt okozott az egész országnak. A háború végét követő összeomlás után sokakat váratlan ért a hatalomváltás. A majd hetvenéves plébános és hívei 1919 elején egy új államalakulatban, az újonnan létrejött Csehszlovákiában találták magukat. Évekig nem akarták elhinni, hogy valóban államfordulatról van szó, azt hitték csupán ideiglenes megszállásnak estek áldozatul. Új feladatok vártak az idős papra, a kisebbségbe szorult magyarság, hívei jogainak védelme.
Az új csehszlovák hatalom 1919 elején a korábbi vármegyei törvényhatósági-, városi- és községi önkormányzati bizottságokat feloszlatták, és helyükre újakat neveztek ki. Az 1919 előtti rendszer számos vezető magyar politikusa, a közigazgatási hierarchiában magas pozíciót elfoglalt hivatalnoka, gazdasági és egyházi vezetője, kapott kinevezést az új bizottságokba. A Győr,- Komárom,- Esztergom megyei törvényhatósági bizottságba helyet kapott Palkovich Viktor is.
A megyei bizottsági ülések alkalmával, a régi vezetők közül többen, köztük Palkovich is, gyakran adtak hangot a magyarság sérelmeinek. A hivatalok szlovákosítása, a magyar gyermekek szlovák iskolákba kényszerítése, a magyar szobrok ledöntése, a magyar szimbólumok használatának betiltása ellen tiltakoztak. A bizottságokban nagy számban jelen lévő katolikus papság a szabad vallásgyakorlásért, a földreform ellen, a papi birtokok lefoglalása kapcsán emelt szót. Gyakran felléptek gazdasági sérelmek orvoslása érdekében is (pénzlebélyegzés, vagyonadó, betétek letiltása, valutakivitel, betegpénztári reform, hadikölcsön, rekvirálások stb.). Válaszképpen 1920 elején a Palkovichot a komáromi zsupán felmentette tisztségéből.
A kormány igyekezett a magyar papságot is rávenni a Csehszlovák Köztársaság iránti hűségfogadalom letételére. A magyar érzelmű papság ezt sokhelyütt, így komáromi esperesi kerületben is, Palkovich vezetésével megtagadta. A magyar alsóbb papság döntő többsége nem tudta elfogadni az államfordulatot és az ő esetükben az ellenállást csak növelték az új állam vallásellenes intézkedései. Évekig megoldatlan volt a megszállt területek egyházmegyéinek és az esztergomi érsekség viszonya. 1919 novemberében a magyar nemzetiségű papság Pozsonyban gyűlést tartott, amelyen foglalkozott az őket ért sérelmekkel. Palkovich Viktor emlékiratba foglalta a sérelmeket és felterjesztette a nagyszombati érseki helyetteshez. Az emlékirat később nyomtatásban is megjelent. A memorandum tiltakozott az egyházi vagyon zárolása ellen és az miatt, hogy az esztergomi főegyházmegye papságát a határ elvágja főpásztorától.
A hatalomváltást követő dermedtség és passzív ellenállás hónapjai után megkezdődött a kisebbségbe került magyarság politikai szervezkedése. Erre azért is volt szükség, mivel 1920 áprilisára kiírták a nemzetgyűlési választásokat. Komáromban alakult meg az év elején a Magyar Nemzeti Párt, ennek egyik vezetője Palkovich Viktor. Ő készítette elő az új párt programját. A párt tevékenységét a hivatalos szervek nem engedélyezik, ezért a választásokon az Országos Keresztényszocialista Párt listájára való szavazásra szólítják fel híveiket, amelynek működését engedélyezték a hatóságok. A keresztényszocialista párt érsekújvári választókerületi listáján az ötödik helyen szerepelt Palkovich az 1920-as választásokon, de nem sikerül mandátumot szereznie. Tobler János keresztényszocialista képviselőt két évvel később, rendezetlen állampolgársága miatt, megfosztották mandátumától, és helyére 1922. május 23-tól a gútai plébános került. Ez az akkori Csehszlovákiában bevett gyakorlat volt, számos magyar nemzetiségű személyt nyilvánítottak hontalanná és toloncoltak ki az országból, mivel szülőhelye nem az akkori ország területén volt.
Palkovich három évig volt a prágai nemzetgyűlés tagja és ez alatt többször felszólalt a képviselőházban. Elsősorban a magyarság sérelmeinek adott hangot. Különös figyelmet fordított a magyar iskolaügy helyzetére, a magyar papnevelés megoldatlan kérdésére. Egy 1922 novemberében elmondott beszédében a magyar felsőoktatás hiányára rámutatva követelte: „Ha elvették a pozsonyi magyar egyetemet, állítson helyébe az állam magyar egyetemet Komáromban.” Előrehaladott kora ellenére a keresztényszocialista párt egyik vezetője volt ezekben az években. Sőt, mikor a pártban 1925-ben pártszakadásra került sor, néhány hónapig ő állt az öttagú bizottság élén, amely ideiglenesen vezette a pártot.
1921 szeptemberében újra indult a komáromi gimnázium mellett a diákmenza, amelynek egyik kezdeményezője, vezetője, támogatója ismét Palkovich Viktor volt. A hatalomváltással új helyzet állt elő, a komáromi bencés gimnázium egyike volt a kevés megmaradt magyar nyelvű középiskolának, ezért messzi vidékekről érkeztek ide diákok. Kezdetben harminc, majd később 50 szegény sorsú diáknak tette lehetővé a menza, hogy középiskolai tanulmányokat folytathasson. Palkovich az új komáromi diákotthon berendezésére 1922-ben 20 ezer koronát adományozott.
Pappá szentelésének ötvenéves jubileuma alkalmából Gútán 1923 augusztusában nagy ünnepség keretében megtartotta aranymiséjét. Háromszáz vendég érkezett a misére. Ott voltak a csallóközi és mátyusföldi magyar katolikus papság, és a magyar politikai pártok vezetői valamint a község elöljárói. Táviratban köszöntötte az ünnepeltet az esztergomi érsek, a kassai és az erdélyi püspök.
Palkovich egyik kezdeményezője volt a szlovenszkói katolikusok állandó nagybizottsága megalapításának, amelyre Komáromban került sor 1924. augusztus elsején. Az egész országból összegyűlt magyar katolikus papság és neves személyiségek követelték az egyházi vagyon zár alóli föloldását továbbá egy magyar papi kisszeminárium létrehozását Komáromban. Palkovichot a nagybizottság tiszteletbeli elnökévé választották. A kisszeminárium megalapítását több éves munka és szervezett gyűjtés után siker koronázta, 1928 novemberében, már Palkovich Csehszlovákiából történt távozása után, lerakták az alapkövét.
Palkovich csehszlovák állampolgársága körül 1924-ben kétségek merültek föl, és nevét törölték a választók névjegyzékéből. Az 1925-ös parlamenti választásokon már nem vállalhatott jelöltséget. Az év karácsonya előtt a komáromi járási hivatal arról értesítette, hogy ha 30 napon belül nem szerez külföldi útlevelet, el kell hagynia a köztársaság területét. Az eset nagy felháborodást váltott ki. A magyar képviselők közül többen interpelláltak a kiutasítás ellen a prágai parlamentben. Sikerült megakadályozni a kiutasítást, azonban az állampolgársága körüli problémák nem oldódtak meg. 1927-ben újból kiutasították és május 5-én végleg elbúcsúzott szeretett gútai híveitől és a komáromi hídon gyalog átlépte, kilenc év után először, a magyar csehszlovák határt. Gazdag könyvtárát a komáromi Jókai Egyesületre hagyta, amelynek éveken keresztül társelnöke volt.
Élete utolsó éveit Győrben, kolostor magányában töltötte, itt halt meg 1930. április 24-én. Temetésén nagy tömeg vett részt, többek között jelen voltak szlovákiai magyar katolikus papság vezetői és a politikai pártok képviselői. Az Esztergom-Szentgyörgymező temetőjében, szülei mellett, április 29-én helyezték örök nyugalomra.
A szlovákiai magyarságot és az iskolaügyet még halála után is szolgálta. Végrendelete értelmében alapítványt hozott létre, melynek kamatai egy jelentős részét a komáromi diákmenza fenntartására kellett fordítani. A diákmenza hálából 1930 nyarán, a Palkovich Diákmenza nevet vette fel.
Végigtekintve Palkovich Viktor munkásságán egy magyar nemzeti érzelmű, konzervatív gondolkodású, szociális problémák iránt érzékeny, tevékeny pap képe rajzolódik ki előttünk. A 19. század fia volt, a kor nemzeti romantikus szellemisége hatotta át. Eszméihez, gondolkodásához a nagy trianoni földindulás után is ragaszkodott. Nem ismerte el, hogy a történelmi Magyarország nemzetiségi politikája több szempontból hibás volt. Azt hangsúlyozta, a Kárpát medencében csak a magyarság volt képes államot létrehozni és ezer évig fenntartani. Felismerte és hirdette, az iskolák és a vallásoktatás fontosságát. Küzdött a vallásoktatás háttérbeszorítása ellen. Az iskolák fenntartásához, a szegény diákok megsegítéséhez egész élete során gazdag adományokkal járult hozzá.
Palkovich emléke Gútán a lakosság körében az idős generációk távoztával halványulóban van. Bár a kilencvenes években, a rendszerváltás után, utcát neveztek el róla, a fiatalok nem ismerik. Palkovich Viktor még korántsem kapta meg az őt megillető helyet a gútaiak emlékezetében. Adósak vagyunk egy Palkovich monográfia elkészítésével. Teológiai, pedagógiai írásai, cikkei, beszédei összegyűjtése még nem történt meg. Amennyiben ez a mai nap és rövid előadásom hozzájárul emléke megőrzéséhez, munkám már nem volt hiábavaló.
(Az 1. Palkovich Viktor Emléknapon, 2008. október 12.-én elhangzott előadás szövege)
Céljaink:
- A keresztény értékek, kulturális hagyományok őrzése, a keresztény ifjúság művelődésének támogatása.
- A keresztény és nemzetiségi identitás megőrzése és megerősítése a gútai régióban.
- Euro-regionális kapcsolatok létrehozása és ezen kapcsolatok, valamint együttműködések ápolása.
- A gútai egyházi intézmények infrastruktúrájának és fejlődésének támogatása.
- Szociális segítségnyújtás az egyházi iskolákat látogató diákok számára.
- A helyi és régióbeli civil szervezetekkel, alapítványokkal való együtműködés.
Céljaink 2008-ra:
- Emléktábla elkészítése
- Emlékkonferencia megszervezése
- Palkovich Viktor életművének feldolgozása
- Gútai hagyományok összegyűjtése és kiadása
Céljaink 2009-re:
- Tisztelgő latogatás Palkovich Viktor esztergomi sírjánál
- Az egyházi gimmnázium diákjainak ösztöndíjazása
- Régi gútai utca- és helynevek felelevenítése
- "Gutta cavat lapidem" könyvsorozat elindítása - Gútai kis történetek és lakodalmi szokások című munka kiadása
- Nevezetes épületek megjelölése
Felhívás:
Várjuk mindazok jelentkezését, akik egyetértenek és azonosulnak az említett célkitűzésekkel és szeretnének aktívan tevékenykedni közös ügyünkért - Gúta város erkölcsi, szellemi és anyagi elvirágoztatása érdekében.
Számlaszámunk:
OTP Banka Slovensko, a.s., pobočka Kolárovo
10056534/5200
Külföldről történő átutalás esetén:
OTP Banka Slovensko, a.s., Štúrova 5., 813 54 Bratislava
IBAN: SK16 5200 0000 0000 1005 6534
SWIFT: INRBSKBX
Céljaink eléréséhez kérjük az Ön támogatását, segítségét is!
Ön is segíthet